Tetrasiklinler Hasta Eğitimi

 • Oral tetrasiklinlerin yemekle alınması önerilir; emilimleri yemeklerle birlikte alınmasından belirgin olarak etkilenmez. Yemeklerle birlikte her gün aynı saatlerde alınmalıdır.
 • Oral olarak kullanılan tetrasiklin grubu ilaçların bol sıvı ile alınması ve sonrasında en azından 30 dakika dik oturulması özofagusta iritasyon ya da ülserasyon riskini azaltır.
 • Metal bileşikleri (kalsiyum, demir, alüminyum, çinko, magnezyum) ile ve kalsiyumca zengin besinlerle (süt ve süt ürünleri) şelasyon oluşturur ve inaktive olur; birlikte tüketilmemeli. Tüketilecekse tetrasiklini aldığı saat ile arasında en az 2 saat olmalı.
 • Gebe kadınlarda ve 8 yaşından küçük çocuklarda (bazı kaynaklara göre 12 yaşından küçüklerde) kullanılmamalıdır; etkili başka bir ilaç olmadığı durumlarda kullanılmaktadır. Sütle atıldıkları için emzirenlerde de kontrendikedir.
 • Yan etki olarak mide-bağırsak kanalının tahrişine bağlı olarak bulantı, kusma, diyare ve anoreksi sık görülür. Bağırsak florasını bozarak diyareye sebep olur, hasta uyarılmalıdır.
 • Ağızda hoş olmayan bir tat oluşturabilir. Hastaya ilacı kullandığı süre boyunca bu yan etkinin görülebileceği; fakat ilacın bitmesiyle birlikte bu yan etkinin de ortadan kalkacağı söylenmelidir.
 • Süperenfeksiyona  bağlı psödomembranöz kolit oluşabilir. Psödomembranöz kolit belirtileri hastaya anlatılmalıdır, böyle bir durumla karşılaşması halinde ilacını da yanına alarak doktora gitmesi söylenmelidir. Psödomembranöz kolit belirtileri: Karın ağrısı, kramp, kanlı dışkı, ateş, gözde yanma hissi, cilt döküntüsü gibi.
 • Yeni oluşmakta olan diş ve kemiklerdeki kalsiyum ile şelat oluşturarak toplanır; diş ve kemiklerde diskolorasyon yani kahverengimsi lekeler oluşur. Bu durum 8 yaş altı (bazı kaynaklarda 12 yaş altı) çocuklarda ve gebelerde oluşur; yetişkinler için böyle bir risk söz konusu değildir. Bu yan etkiyle ilgili hasta eğitimi yapılmalıdır.
 • Gebelerde uzun süre tetrasiklin tedavisi sadece diş ve kemiklerde diskolorasyon oluşturmakla kalmaz, fetüste gelişim bozukluklarına ve deformitelere de yol açabilir.
 • Ergenlik çağında olanlarda kemik gelişiminde geçici inhibisyon yapabilir.
 • Tırnaklarda diskolorasyon ve onikoliz yapabilir.
 • Güneş ve ultraviyole ışığa karşı hassasiyet oluştururlar. Tetrasiklinlerin ciltte birikmesiyle oluşur ve yaz mevsiminde daha sık görülür. Aşırı esmerleşme, dermatit, onikoliz ve tırnaklarda pigmentasyon görülebilir; bu yan etkiler sarışın kişilerde daha belirgindir. Hastaya bu ilacı kullandığı süre boyunca güneş ışığının yoğun olduğu saatlerde mümkün olduğunca dışarı çıkmaması gerektiğini; eğer çıkacaksa da cildine güneş koruyucu sürüp öyle çıkması önerilmelidir.
 • Oral kontraseptiflerin etkinliğini azaltabilir; tetrasiklin kullanan kadınlarda istenmeyen gebeliğe neden olabilir, ek yöntem kullanılmalıdır. Böyle bir durum varsa hasta mutlaka uyarılmalıdır.

Tetrasiklinler slaytı için tıklayınız.

Önemli Hatırlatma

Değerli Ziyaretçiler,

Sitemizdeki içeriklerin tamamı herhangi bir ticari kaygı olmadan hazırlanmakta olup, eczacılık mesleğine katkı sunması amacıyla mesleki duyarlılık temelinde özgün olarak sizlere sunulmaktadır.

E-BÜLTEN

Yeni yüklenen slaytlardan ve güncel yazılardan haberdar olmak istiyorsanız e-posta adresiniz ile e-bültene kaydolabilirsiniz.