Primolut-N (KONTRASEPTİF DEĞİLDİR)

Primolut-N kontraseptif değildir. Kontraseptifler menüsü altına konulmasının sebebi, regl zamanını değiştirmek amacıyla kombine oral kontraseptif ve Primolut-N kullanımının farklarını hasta eğitimi örnekleri ile karşılaştırmaktır.

Primolut-N, birinci kuşak estran yapısındaki noretindron grubundaki noretisteron progesteronunu içerir. Menstruasyonu erkene almak ya da geciktirmek amacıyla kullanılır.

KONTRASEPTİF DEĞİLDİR.

Kadının regl olmak istediği tarihe göre regl ileriye veya öne alınabilir. Hangi tarihte regl olmak istemediği ve reglinin kaç gün sürdüğü sorulmalı ve ona göre hasta eğitimi yapılmalıdır.

Menstrüel kanamanın  çok  sık  olduğu  durumlarda ve  özel dönemlerde (operasyonlar, seyahat, spor gibi) menstruasyonun  ertelenmesi  mümkündür.  Doz, günde 3 kez  1  tablet Prımolut-N olup, beklenen  menstruasyondan 3  gün  önce  başlanır ve  10  ila  14  günden daha  uzun sürmez.  Hasta  tablet  almayı  bıraktıktan 2-  3  gün  sonra, normal menstruasyon başlayacaktır. Bu  yöntem, tedavi siklusu boyunca  hamilelik  riski  olmayan kadınlar  ile sınırlandırılmalıdır. Eğer kanama erken başladıysa yani ilacı almadan kanama başlarsa, o zaman durdurulabilmesi düşük bir ihtimaldir. Reglden önce başlanmalıdır.

Menstruasyonun erkene alınması için minimum 3 gün kullanılır ve ilacı kestiğinde kanama başlar. Beklenen kanamadan yaklaşık 3 gün önce başlanarak, günde 2-3 kez 1 tablet PRIMOLUT– N regli kaç gün sürüyorsa; 10-14 günden fazla olmamak şartıyla alınır. Kanama tedavinin kesilmesini takiben 2-3 gün sonra başlayacaktır.

E-BÜLTEN

Yeni yüklenen slaytlardan ve güncel yazılardan haberdar olmak istiyorsanız e-posta adresiniz ile e-bültene kaydolabilirsiniz.