Alfa Glikozidaz İnhibitörleri

Alfa-glikozidaz enzimi, ince bağırsak epitel hücrelerinin apikal membranında bulunur, besinler içindeki monosakkarit, disakkarit ve polisakkaritleri hidroliz eder; karbonhidratlar sindirilebilir monosakkaritlere (glikoz) dönüştürülerek bağırsaklardan absorbe edilir hale getirilir.

Bu enzimi geri dönüşümlü inhibe ederek etki gösteren alfa-glikozidaz inhibitörü ilaçlar, öğünün başlangıcında alındığında karbonhidratların sindirimini geciktirerek tokluk kan şekerini düşürürler. Bağırsaktan glikoz emilimini azaltır.

Sindirilemeyen karbonhidratlar absorbe edilmeden bağırsak lümeninde kalır ve dışkı ile atılır. Tip-2 diyabet tedavisinde kullanılır.

İnsülin salınımını uyarmazlar, insülin duyarlılığını artırmazlar; vücutta olan glikozu değil öğünle gelen glikozu atarlar. Bu nedenle tek başına kullanıldıklarında hipoglisemi yapmazlar. Ancak insülin, sülfonilüreler veya repaglinid ile kombine tedavide bu ilaçların hipoglisemi riskini artırırlar.

Tablo-1: Alfa-glikozidaz inhibitörleri

Alfa-glikozidaz inhibitörlerinden sadece akarbozun Türkiye’de müstahzarı bulunur.

“ALFA-GLİKOZİDAZ İNHİBİTÖRLERİNİN KULLANIMINDA DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER” YAZISI İÇİN TIKLAYINIZ.

E-BÜLTEN

Yeni yüklenen slaytlardan ve güncel yazılardan haberdar olmak istiyorsanız e-posta adresiniz ile e-bültene kaydolabilirsiniz.