Antiprojestinler-Projesteron Reseptör Modülatörleri

Antiprojestin mifepriston gebeliğin sonlandırılması için (tıbbi aborsiyon) kullanılır. Kısmi projesteron reseptör agonisti olan ulipristal asetat ise acil kontrasepsiyon amacıyla kullanılır.

Mifepriston

Mifepriston, belli durumlarda bir miktar agonistik etkinliğe sahip olabilir ancak esasen her iki projesteron reseptörü için de bir yarışmalı antagonist olarak etki eder.

Mifepriston gebeliğin erken aşamalarında uygulandığında, uterustaki projesteron reseptörlerinin blokajı ile desidual dökülmeye neden olur. Bu durum blastokistin ayrılmasına yol açar, bu da hCG üretimini azaltır. Ardından bu, korpus luteumdan projesteron salgılanmasında bir azalmaya sebep olur ve bu da desidual dökülmeyi daha belirgin hale getirir.

Mifepriston, misoprostol ya da diğer prostaglandinler ile kombinasyon halinde, erken gebeliğin sonlandırılması için kullanılır. Mifepriston tıbbi abortus oluşturmak için kullanıldığında, miyometriyum kasılmalarını daha da artırmak ve ayrılmış blastokistin atılmasını garantilemek için antiprojestinden 48 saat sonra prostaglandin verilir.

Ulipristal

Ulipristal, seçici bir projesteron reseptör modülatörü (SPRM) olarak işlev görür, projesteron reseptörlerinde bir parsiyel agonist olarak etki gösterir. Mifepristondan farklı olarak, ulipristal nispeten zayıf glukokortikoid antagonisti etki gösterir.

Ulipristal asetat, acil kontraseptif olarak ruhsat almıştır. Ulipristali levonorgestrel ile karşılaştıran çalışmalar, ulipristalin korunmasız cinsel ilişkiden sonraki 72 saate kadar en az levonorgestrel kadar etkili olduğunu göstermiştir. Ulipristal ilişkiden sonra 120 saate (5 gün) kadar etkili kalır. Bu özellik ulipristali, levonorgestrel’den daha kullanışlı bir acil kontraseptif kılar, çünkü levonorgestrel korunmasız ilişkiden sonraki 72 saatten sonra işe yaramaz.

ANTİPROJESTİNLER İLE İLGİLİ DETAYLI BİLGİLER VE GÜNCEL MÜSTAHZAR TABLOLARI İÇİN SLAYTIMIZDAN YARARLANABİLİRSİNİZ.

E-BÜLTEN

Yeni yüklenen slaytlardan ve güncel yazılardan haberdar olmak istiyorsanız e-posta adresiniz ile e-bültene kaydolabilirsiniz.