Minihaplar

Sadece sentetik progesteron içeren ve sürekli kullanım gerektiren oral kontraseptiflerdir. Estrojenin sebep olduğu yan etkilerden korunmak amacıyla geliştirilmiştir. Kesintisiz olarak kullanılır, istenmeyen gebelik oranı oral kombine kontaseptiflerden yüksektir.

Dünyada ilk kez 1973’te kullanıma sunulmuşlardır. KOK’lerin aksine östrojen içermezler ve içerdikleri sentetik progesteron miktarı KOK’lerden düşüktür. Genelde KOK’lerden düşük oranda kullanılmaktadırlar. Etkinlikleri KOK’lere benzer düzeydedir, ancak günün aynı saatinde düzenli kullanım çok önemlidir, saat gecikmelerinde etkinlikleri azalır.

Östrojen içeren oral kontraseptiflere kıyasla kanama düzensizliği özellikle ilk aylarda daha sık görülür, bu konuda danışmanlık verilmesi önemlidir. Minihaplar östrojen kullanamayan kadınlar için uygun bir seçenektir. Yüksek derecede etkilidir, kusursuz kullanımda 0.3 olan başarısızlık oranı tipik kullanımda %8-9 olarak bulunmuştur. Minihaplar sebep olduğu yan etkiler ve dezavantajlardan dolayı oral kombine kontraseptiflerden daha az tercih edilirler.

Minihaplar sağlıklı ve korunmak isteyen kadınlarda endikedir. Laktasyonu baskılamadığı için emziren anneler (6. haftadan sonra), hipertansiyonu olanlar, KOK’lerle östrojenik yan etkilerden yakınanlar (migren, bulantı, memelerde hassasiyet), bazı durumlarda 35 yaş üzerinde olan sigara içen kadınlar minihap kullanmak için uygundur.

E-BÜLTEN

Yeni yüklenen slaytlardan ve güncel yazılardan haberdar olmak istiyorsanız e-posta adresiniz ile e-bültene kaydolabilirsiniz.