DEMİR PREPARATLARI KULLANIMINDA HASTA EĞİTİMİ

bear, profession, pharmacist-1863992.jpg

Oral demir preparatları kahvaltıdan 1 saat önce alınmalıdır; daha iyi tolere edilebilmesi için tamamen aç karnına değil örneğin bir parça ekmek yedikten sonra alması önerilmelidir. Ayrıca C vitamini demir emilimini artırır; bu nedenle sabah demir ilacını almadan domates, biber gibi c vitamini içeren yiyecekler yemesi de emilimi artıracaktır. 1 saat sonra kahvaltı yapılabilir.

Kahve, çay, kola, süt ve süt ürünleri demir ile absorpsiyon düzeyinde etkileşirler; demirin absorpsiyonunu engellerler. Bu nedenle demir preparatları ile birlikte tüketmemelidir. Bu yiyecek ve içeceklerle ilaç arasında en az 2 saat olmasına dikkat edilmelidir. Eğer kahvaltıda bunlar tüketilecekse kahvaltıdan 2 saat önce demir ilacı alınmalıdır.

Kalsiyum, magnezyum, alüminyum, kolestiramin içeren ilaçlar demirin absorpsiyonunu inhibe eder. Birlikte alınmamalıdır.

Diyare ya da konstipasyona neden olabilir.

Karın ağrısı, bulantı, kusma gibi gastrointestinal rahatsızlıklara sebep olabilir. Bu yan etkiyi en aza indirmek için ilaç, sabah tamamen aç karnına değil bir parça ekmek yedikten sonra alınmalıdır.

Oral demir kullanımında idrar ve gaitada koyulaşma olabilir. Bu durum mutlaka hastaya söylenmelidir. Hastanın endişelenmemesi gerektiği, bunun ilacın bir yan etkisi olduğu söylenmelidir.

Tedavi sırasında dişlerde renk değişimi görülebilir. İlacın bitmesiyle birlikte bu renk değişimi kendiliğinden geçebilir; geçmezse sodyum bikarbonat (yemek sodası) ile fırçalama veya profesyonel olarak dişlerin temizletilmesiyle renk değişiminin önüne geçilebilir.

Eğer hastanın hipotiroidisi varsa ve tiroid hormonu kullanıyorsa demir preparatı ile levotiroksin arasında en az 2 saat olmalıdır. Hasta, sabah uyanır uyanmaz levotiroksini alır, 1 saat sonra kahvaltı yapar, 1 saat sonra da demir ilacını alır. Eğer kahvaltıda süt, çay, kahve varsa 2 saat sonra demir ilacını alır.

Hastaya demir ilacı kullanırken gereksiz ağrı kesici kullanmaması gerektiği söylenmelidir. Çünkü non-steroid antienflamatuvar ilaçlar ile demirin eş zamanlı kullanımı mide-bağırsak sistemi rahatsızlığı olasılığını artırır.

https://www.tebrp.com/

DEMİR PREPARATLARI HASTA EĞİTİM KARTI İÇİN TIKLAYINIZ.


0 yorum

Bir yanıt yazın

Avatar placeholder

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

E-BÜLTEN

Yeni yüklenen slaytlardan ve güncel yazılardan haberdar olmak istiyorsanız e-posta adresiniz ile e-bültene kaydolabilirsiniz.