NON-STEROİD ANTİENFLAMATUVAR İLAÇLAR AÇ MI TOK MU ALINMALIDIR?

health, medicines, vitamins-621351.jpg

Non-steroid antienflamatuvar ilaçlar (NSAİİ) dünyada en sık reçete edilen ilaç grupları içerisinde yer almaktadır. Daha kolay ulaşılabilen reçetesiz ilaç grupları içerisinde de NSAİİ’ler önemli yer tutmaktadır. NSAİİ’lerin aç veya tok kullanılması, kullanım amacına ve kullanım süresine bağlı olarak değişmektedir. Yani her hastada NSAİİ kullanımı için aç veya tok diyerek net bir cevap verilemez; hastanın durumuna göre karar verilmelidir.

NSAİİ’nin aç veya tok kullanımı etkinlik açısından fark göstermez fakat etkiye başlama süresi açısından farklılık gösterir. Besinler emilimi geciktirerek etkiye başlama süresini uzatır; ilaç aç karnına alındığında etki daha hızlı başlamaktadır. O nedenle akut etki beklediğimiz durumlarda; yani analjezik (ağrı kesici) amaçla kullanılacaksa çabuk etki göstermesi için karnına alınması önerilir.

Eğer kronik bir etki bekliyorsak; yani antienflamatuvar etki amacıyla kullanılıyorsa (romatizma, ankilozan spondilit tedavisi gibi) tok karnına kullanımı önerilir. Hemen etki göstermesi amacıyla değil, uzun vadede enflamasyonu tedavi etmesi amacıyla kullanıldığı için akut etki beklenmez.

Hastada mide problemi, ülser öyküsü varsa ilacın sebep olabileceği gastrointestinal yan etkileri en aza indirebilmek için tok karnına alınması önerilir.

Hastada kronik etki beklenerek uzun dönem NSAİİ kullanılacaksa, NSAİİ’nin tetiklediği peptik ülser riski olan hastalarda (65 yaş üzeri, ülser öyküsü, gastrointestinal hasara yatkınlık,..) ilacın yemeklerle birlikte alınmasının yanı sıra NSAİİ ile birlikte PPİ kullanımı önerilmektedir. (Bu hastalarda mutlaka Helicobacter pylori testi de yapılmalıdır. Çünkü H. pylori, NSAİİ ile birlikte gastrointestinal kanama riskini artırabileceği gibi, PPİ kullanımı ile beraber azalan asidite sonucu üremesine elverişli bir ortam oluşacaktır. Bu nedenle tedaviye başlamadan önce H. pylori eradike edilmelidir.)

Reçeteli veya reçetesiz NSAİİ alacak olan hastaya, beklenen etkiye göre aç veya tok kullanımı ile ilgili doğru hasta eğitimi yapılmalıdır.


0 yorum

Bir yanıt yazın

Avatar placeholder

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önemli Hatırlatma

Değerli Ziyaretçiler,

Sitemizdeki içeriklerin tamamı herhangi bir ticari kaygı olmadan hazırlanmakta olup, eczacılık mesleğine katkı sunması amacıyla mesleki duyarlılık temelinde özgün olarak sizlere sunulmaktadır.

E-BÜLTEN

Yeni yüklenen slaytlardan ve güncel yazılardan haberdar olmak istiyorsanız e-posta adresiniz ile e-bültene kaydolabilirsiniz.