PRİMOLUT-N HANGİ DURUMLARDA KULLANILIR?

Primolut-N, birinci kuşak estran yapısındaki noretindron grubundaki noretisteron progesteronunu içerir. Menstruasyonu öne almak ya da geciktirmek amacıyla kullanımı vardır; kontraseptif değildir bu nedenle Primolut-N kullanırken gebe kalmaktan korunmak için bariyer gibi bir korunma yöntemi uygulanmalıdır.

Menstrüel kanama olmasının istenmediği dönemlerde (seyahat, tatil, balayı, spor müsabakası, hacca gitmek gibi) Primolut-N ile menstruasyon ertelenebilir veya öne alınabilir. Kadının regl olmak istemediği tarihe göre regl ileriye veya öne alınabilir. Hangi tarihte regl olmak istemediği ve reglinin kaç gün sürdüğü sorulmalı ve ona göre hasta eğitimi yapılmalıdır.

Primolut-N kullanımına reglden önce başlanmalıdır. Eğer kanama erken başladıysa yani ilacı almadan kanama başlarsa, o zaman durdurulabilmesi düşük ihtimaldir. Reglden önce başlanması önemlidir.

Menstruasyonu ertelemek için doz, günde 3 kez 1 tablet Primolut-N olup, beklenen menstruasyondan 3  gün  önce  başlanır ve  10 -14  günden daha  uzun sürmemelidir. Hasta tablet almayı bıraktıktan 2-3 gün sonra, normal menstruasyon başlar. Hamilelik riski sorgulanmalı, hastanın gebe olmadığı konusunda emin olunmalıdır.

Primolut-N kullanacak olan hastaya önce reglinin kaç gün sürdüğü sorulmalı. Reglinden 2-3 gün önce Primolut-N’i günde 3 kere 1 tablet olacak şekilde kullanır; regli kaç gün sürüyorsa o kadar gün bu ilacı kullanmalıdır. Ama gün sayısının 10 günü geçmemesi önerilir; en fazla 14 gün kullanılabilir.

Menstruasyonu öne almak için ise Primolut-N minimum 3 gün kullanılır ve ilacı kestiğinde kanama başlar. Beklenen kanamadan yaklaşık 3 gün önce başlanarak, günde 3 kez 1 tablet Primolut-N regli kaç gün sürüyorsa; 10-14 günden fazla olmamak şartıyla alınır. Kanama tedavinin kesilmesini takiben 2-3 gün sonra başlayacaktır.

Primolut-N günde 3 kere alınır; mutlaka tam 8 saatte bir alınmalıdır. Hastaya alarm kurması önerilebilir; çok düzenli olarak tam 8 saatte bir alması gerektiği anlatılmalıdır.

  • Regl Primolut-N ile öne veya ileriye alınabilir fakat eğer regl olmak istemediği tarihe az bir zaman kalmış ise Primolut-N kullanılır; eğer daha zaman varsa; yani bir reglini yakalayabiliyorsak (örneğin 40 gün var) o zaman kombine oral kontraseptif kullanımı önerilir.
  • 1 aydan az zaman var yani bir reglini yakalayamıyoruz o zaman Primolut-N önerilir.
  • Ama 40 gün var ve regline de 1 hafta var o zaman 42 gün kombine oral kontraseptif kullanımı önerilir. (42 gün kullanıp 7 gün ara verilerek kullanılabilir.)

Primolut-N’in menstruasyon zamanını değiştirmek dışında da endikasyonları vardır (Tablo-1).

Tablo-1: Primolut-N’in Menstruasyon Zamanını Değiştirmek Dışındaki Kullanımları

Primolut-N kullanımının kontrendike olduğu (Tablo-2) ve kullanımı sırasında ilacın kesilmesi gereken bazı durumlar vardır (Tablo-3).

Tablo-2: Primolut-N’in Kontrendikasyonları
Tablo-3: Primolut-N’in Kesilmesi Gereken Durumlar

Primolut-N kullanacak olan hastaya ilacın yan etkileri konusunda bilgi verilmelidir (Tablo-4).

Tablo-4: Primolut-N’in Yan Etkileri

Primolut-N ile ilgili detaylı bilgi içeren slaytımız için tıklayınız.


1 yorum

Ecz · 9 Nisan 2023 13:32 tarihinde

Cok faydalı olmus

Bir yanıt yazın

Avatar placeholder

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önemli Hatırlatma

Değerli Ziyaretçiler,

Sitemizdeki içeriklerin tamamı herhangi bir ticari kaygı olmadan hazırlanmakta olup, eczacılık mesleğine katkı sunması amacıyla mesleki duyarlılık temelinde özgün olarak sizlere sunulmaktadır.

E-BÜLTEN

Yeni yüklenen slaytlardan ve güncel yazılardan haberdar olmak istiyorsanız e-posta adresiniz ile e-bültene kaydolabilirsiniz.